PROGRAME / Programe curente

O nouă generație de profesori se alătură Laboratorului de educație și cultură media

Procesul de selecție pentru ce-a de-a doua generație de profesori SMART, ce devin parte din programul ”Predau educație media! – Laboratorul de educație și cultură media” a fost finalizat. Mulțumim celor 113 profesori care ne-au trimis aplicații.

Profesorii ce devin membri în Laboratorul de educație și cultură media sunt:

Cristina Gherman Satu Mare Colegiul Naţional “Doamna Stanca” Satu Mare
Iulia Sirbu Hozlli Satu Mare Liceul Teoretic German Johann Ettinger, Satu Mare
Claudia Hotea Sighetul Marmației Colegiul Național Dragoș Vodă, Sighetu-Marmației
Brîndușa Oanța Sighetul Marmației Colegiul Național “Dragoș Vodă”, Sighetul Marmației
Crina Marilena Voinaghi Sighetul Marmației Colegiul Național Dragoș Vodă, Sighetu Marmației
Cornel Marius Voinaghi Sighetul Marmației Colegiul Național Dragoș Vodă, Sighetu Marmației
Georgeta Marosi Bistrița Colegiul național Liviu Rebreanu Bistrița
Venera Roth-Gross Bistrița Colegiul Național „Andrei Mureșanu” Bistrița
Calina Ioana Fiscutean Bistrița Liceul cu Program Sportiv, Bistrita
ANGELA COLTEA Bistrița COL. NAT. ANDREI MURESnu, BISTRITA
Georgeta-Victoriţa CROITOR Toplița Liceul Teoretic “O.C Tăslăuanu”, Topliţa, Harghita
ALINA ALEXANDRA APREUTESEI Tg Mures COLEGIUL NATIONAL “AL. PAPIU ILARIAN” TARGU MURES
Cristina Gliga Tg Mures Liceul Tehnologic Gh. Sincai, Tg. Mures
Horia Corches Cluj Napoca Colegiul Național George Barițiu Cluj-Napoca
Ionuț Iancu Cugir Colegiul Tehnic Ion D. Lăzărescu, Cugir, jud. Alba
Diana-Maria Ardelean Timișoara Colegiul Tehnic Electrotimis Timisoara
Olivia – Alexandra Tudoran Timișoara Colegiul Tehnic “Henri Coandă”, Timisoara (județul Timiș)
Corina Cristina Fenichiu Biled Liceul tehnologic “Petre Mitroi” Biled
Mirela Rusu drobeta turnu severin Colegiul Tehnic “Decebal”
Cosmina Almasan Sibiu Colegiul National “Octavian Goga”
Victoria Șerban Sibiu Colegiul Național Gheorghe Lazăr, Sibiu
Anda Laura Silea Victoria, Brașov Liceul Teoretic „Ion Codru Drăgușanu” or, Victoria, jud Brașov
Ivona Munteanu Călărași Liceul tehnoologic nr. 1 Fundulea, Județul Călărași
Carmina-Lidia Butoi Tulcea Colegiul Dobrogean ,,Spiru Haret” Tulcea
Elena Buric Tulcea Colegiul Dobrogean “Spiru Haret”Tulcea
Irina Căpățînă Craiova Colegiul Național Frații Buzești, Craiova
LILIANA HOANCĂ Craiova Colegiul National “Fraţii Buzeşti”
Irina Roxana Georgescu București Colegiul Naţional Sf. Sava, Bucureşti
Denisa-Marinela Toader Târgoviște Liceul de Arte “Bălaşa Doamna” Târgovişte
Sofrona Mara Perta Rădăuți Colegiul Tehnic Rădăuți
SIMONA PITICARIU Dorna Arini, Suceava Liceul Tehnologic Dorna Candrenilor
Mihaela Doboș Iași Colegiul Național „C. Negruzzi” Iași
ANGHELESCU DANIELA Iași Liceul de Informatică “Gr. Moisil”, Iași
Mihaela BUNDUC Iași Colegiul National “Mihai Eminescu”, IASI
Mihaela Chiribău-Albu Iași Colegiul Național de Artă Iași
Lidia Mihaela Mîrzac Câmpulung Moldovenesc Colegiul Silvic „Bucovina” Câmpulung Moldovenesc.
Cristina-Antonela Hopp Câmpulung Moldovenesc Colegiul Silvic „Bucovina”
Ana-Mirela Băncilă Onești Colegiul Tehnic ,,Gheorghe Asachi” Onești
Florina -Tamara Costin Roman Colegiul Tehnic”Danubiana”,Roman
Mirela-Ionela Bumbu Roman Colegiul Tehnic “Miron Costin” şi Liceul cu Program Sportiv, Roman
CLAUDIA BENCHEA Bacau COLEGIUL TEHNIC ANGHE SALIGNY, BACAU
Oana-Madalina Cruceanu Bacău Colegiul Tehnic “Anghel Saligny”, Bacau
Angelica- Monica Tîrziman Tecuci Liceul Tehnologic Elena Caragiani Tecuci
MIHAIELA CORNELIA CURCĂ Tecuci Liceul Tehnologic Elena Caragiani Tecuci
Pamfile Gabriela  Nina Tecuci Colegiul National ,, Spiru Haret” Tecuci
Mihaela Arhip Tecuci Colegiul Național “Spiru Haret” Tecuci
Carmen Ion Focșani Liceul Pedagogic ”Spiru Haret” Focsani
Alina Dinu Buzău Colegiul Naţional B.P. Hasdeu
NICOLETA NECHITA Buzău LICEUL DE ARTE BUZAU
Valentina Savescu Ploiești Colegiul Tehnic Lazar Edeleanu Ploiesti
BEATRICE ANISOIU Ploiesti COLEGIUL TEHNIC LAZĂR EDELEANU, PLOIEȘTI
Marinela Monica Iorga Videle Liceul Teoretic Videle , Teleorman
Rodica Ionescu Videle Liceul Teoretic Videle
CONSTANTIN PETREA Bușteni Colegiul „Ion Kalinderu”, Bușteni
Iulian-Nicușor Isac Găești Colegiul Național ”Vladimir Streinu” Găești
Rodica Diaconescu Găești Colegiul National Vladimir Streinu Gaesti
Adriana Matache Slobozia Liceul Pedagogic “Matei Basarab” Slobozia

 

Felicitări tuturor!

 

Programul ”Predau educație media! – Laboratorul de educație și cultură media” este un program strategic, dezvoltat de Centrul pentru Jurnalism Independent, în parteneriat cu Romanian-American Foundation, prin care introducem elemente de educație media în programele educaționale de liceu pentru disciplinele umaniste (limba română, limba engleză, limba franceză, istorie, științe sociale) și creăm un set de instrumente și materiale, pentru ca tinerii să înțeleagă și să respecte rolul media într-o societate democratică, să distingă informația de propagandă și să folosească responsabil rețelele sociale.