Traineri și colaboratori

Traineri români

Dan APOSTOL, Money Channel
Liviu AVRAM, Adevărul
Sorin AVRAM, freelancer
Horea BĂDĂU, Asociația Cosumatorilor de Media
Petruț CĂLINESCU, Centrul Român pentru Jurnalism de Investigație
Iulian CĂNĂNĂU, Universitatea București
Stefan CÂNDEA, Centrul Român pentru Jurnalism de Investigație
Marian CHIRIAC, BIRN
Claudiu COBILANSCHI,
Cornel COJOCARU, Banca Comercială Română
Bogdan CRISTEL, Reuters
Vlad ENACHE, NEXT Advertising
Nadina FORGA, Realitatea TV
Ion GEORGESCU, Institutul Roman de Training
Gabriel GIURGIU, Televiziunea Română
Cristian GROSU, cursdeguvernare.ro
Eugen ISTODOR, Cațavencii
Cornel IVANCIUC
Carmen IVANOV
Cristian LUPȘA, DOR
Alexandra MĂNĂILĂ, Colegiul medicilor
Vlad MIXICH, Hotnews
Tudor OCTAVIAN
Sorin OZON, Centrul Român pentru Jurnalism de Investigație
Cristian PANTAZI, Hotnews
Cosmin PĂCURARU, Săptămâna Financiară
George POPESCU, FJSC
Iaromira POPOVICI, Dilema Veche
Paul Cristian RADU, RISE Project
Claudiu SĂFTOIU
Cristina STĂNCIULESCU, Viva/Radio Total
Radu STOIȚĂ, Asociația Română de Dezbateri, Oratorie și Retorică
Dan SUCIU, Money Channel
Emanuel TĂNJALĂ, freelancer
Dan TAPALAGĂ, Hotnews
Robert TURCESCU, B1 TV
Alex ULMANU, StartMedia
Ferenc VASAS, FJSC
Cristina VASILOIU, The Economist Intelligence Unit
Codru VRABIE, Institutul Român de Training

Au mai predat la CJI si: Dollores BENEZIC , Raul CAZAN, George LĂCĂTUȘ, Adrian LUNGU (Euractiv.ro), Ovidiu NAHOI , Adina POPESCU (Dilema Veche), Oana POPESCU , Mihai VASILE (Mediafax), Vali ZASCHIEVICI (Jurnalul Național).

Colaboratori

Daniel CIUREL, Universitatea Tibiscus Timisoara
Iulian COMĂNESCU, freelancer
Cristian GHINEA, Dilema Veche
Diana-Olivia HATNEANU, APADOR-CH
George POPESCU, FJSC
Manuela PREOTEASA, Euractiv.ro
Mihai SELEGEAN, Institutul Național de Magistratură
Iulian TUCA, Deutsche Welle

Traineri straini

Eric ADAMS, Knight Fellow
Linda ADAMS, freelancer
Robert ANDRESSEN, freelancer
Bailey BARASH, Knight Fellow
MJ BEAR, Knight Fellow
Mike BEARDSLEY, Knight Fellow
Nancy BENSON, Knight Fellow
Will CORBIN, Knight Fellow
Douglas COSPER, Knight Fellow
Dean COX, Transitions Online
William DICKINSON, Knight Fellow
Merle DIELEMAN, freelancer
Rob EURE, Knight Fellow
Alan ELSNER, Knight Fellow
Lucinda FLEESON, Knight Fellow
Karen FREEMAN, Knight Fellow
Susan FRIEDMAN, Knight Fellow
Jean GARNER, Knight Fellow
Meg GAYDOSIK, Knight Fellow
Larry GERBER, Knight Fellow
Rebecca HAGGERTY, Knight Fellow
Bobby HAWTHORNE, Columbia Scholastic School Association
Jill HODGES, Freedom Forum
Ed JONSON, Knight Fellow
Timothy KENNY, Knight Fellow
Steven KNOWLTON, Knight Fellow
Rebecca LIPKIN, Knight Fellow
Patty McCRACKEN, Knight Fellow
Mark MILSTEIN, freelancer
Marco MULCAHY, Knight Fellow
Mel OPOTOWSKY, Knight Fellow
Karen Schmidt, Fulbright Fellow
John SMOCK, freelancer
Pamela TAYLOR, freelancer
Beth THOMPSON,
Brad THOMPSON, Penn State University
Liane THOMPSON, Knight Fellow
Shirley YASKIN, Columbia Scholastic Press Association

Lista trainerilor straini este in curs de actualizare. Ea indica pozitia profesionala a trainerilor in momentul desfasurarii programului.