DEADLINE / Oportunități

Centrul pentru Jurnalism Independent angajează FUNDRAISER!

Ești pasionat de media și jurnalism? Crezi că libertatea de exprimare este o valoare fundamentală? Îți dorești mai multă responsabilitate pentru instituții? Vrei să te implici în creșterea competențelor media ale cetățenilor?

 Te așteptăm în echipa noastră! Vrem un coleg/o colegă care să ducă mai departe mesajele organizației și să ne ajute să găsim parteneri responsabili, care pot pune umărul la proiectele noastre.

Ne dorim alături un optimist incurabil, perseverent, care crede în libertatea de exprimare și principiile democratice, dornic să contribuie activ la schimbarea societății și să-i încurajeze și pe cei din jur să o facă.

DESPRE ORGANIZAȚIE

CJI a apărut în 1994 ca un forum pentru profesioniștii în jurnalism. Am fost o școală altfel pentru multe generații care au scris istoria mass-media, oferind instruire și sprijin pentru mai mult de 15.000 de profesioniști. De-a lungul timpului, am contribuit la elaborarea și adoptarea unor legi esențiale în România, precum: legea accesului la informație, legea audiovizualului, legislația achizițiilor publice, Codul Civil și Codul Penal. Încă din primii ani, am implementat proiecte de educație civică și media, educația devenind acum una dintre preocupările noastre centrale, peste 500 de profesori și 20.000 de elevi fiind beneficiari direcți ai programelor noastre.

DESCRIEREA JOB-ULUI

Vei contribui la creșterea organizației, prin identificarea și atragerea de finanțări publice și private pentru programele noastre.

RESPONSABILITĂȚI

  • Dezvoltarea unei strategii de atragere de fonduri, implementarea unui plan de acțiune pentru atragerea și creșterea numărului de donatori și sponsori și fidelizarea acestora
  • Construirea mesajelor de atragere de fonduri (conținutul mesajului, atitudinea mesajului, apelul din mesaj, designul mesajului)
  • Conceperea campaniilor de atragere de fonduri și testarea metodelor de atragere de fonduri
  • Cultivarea donatorilor existenți ai organizației și dezvoltarea bazei de donatori
  • Coordonarea și asigurarea implementării tuturor activităților de atragere de fonduri din surse private pentru organizație
  • Propunerea, planificarea, organizarea și coordonarea/supervizarea activităților de strângere de fonduri (evenimente publice, întâlniri și evenimente cu donatori – pentru atragerea de noi donatori și/sau cultivarea celor existenți etc.) în baza planului anual de strângere de fonduri
  • Identificarea de surse de finanțare alternative (granturi)
  • Scriere de aplicații cu potențial de atragere de finanțare pentru proiecte noi și/sau existente
  • Realizarea de rapoarte privind atragerea, mobilizarea și respectiv alocarea fondurilor obținute de organizație din surse private
  • Promovarea organizației, viziunii, misiunii și valorilor sale
  • Contribuție la implementarea strategiei de comunicare

CONDIȚII DE LUCRU ȘI BENEFICII:

Programul de lucru este de 8 ore/zi.

Deplasări: în funcție de necesități, atât în localitate, cât și în afara acesteia, în țară și străinătate.

Îți oferim:

  • Flexibilitate în alocarea orelor de lucru și posibilitatea de a lucra de la distanță în unele zile
  • Atmosferă de lucru plăcută
  • Deschidere către nou – posibilitatea de a implementa și testa idei proprii
  • Oportunitatea de a intra în contact cu oameni implicați din domeniul jurnalismului, al educației, al activismului civic
  • Bonusuri în funcție de performanță

CERINȚE MINIME

  • Experiență minim 2 ani în domenii precum vânzări, fundraising, relații publice
  • Studii superioare
  • Cunoștințe bune de limba engleză (scris/vorbit)
  • Cunoștințe bune de operare a calculatorului (MS Office, Internet, Programe și aplicații)
  • Abilități de sinteză și prezentare
  • Foarte bune abilități de comunicare interpersonală, de persuasiune şi negociere
  • Orientare spre rezultate
  • Capacitate bună de planificare, prioritizare și organizare a activităților
  • Capacitatea de a stabili relații, echilibru, perseverență
  • Atitudine pozitivă și capacitatea de a mobiliza oamenii către acțiune
  • Capacitate de decizie și asumarea responsabilității
  • Disponibilitate pentru deplasări frecvente în afara organizației
  • Flexibilitate și adaptabilitate la diverse tipuri de activități și contexte de lucru

AVANTAJE:

  • Experiență în mediul ONG
  • Experiență/studii în mass-media/jurnalism/drepturile omului/educație
  • Permis de conducere
  • A doua limbă străină la nivel conversațional
  • Cursuri de perfecționare în domeniul strângerii de fonduri din surse private
  • Cunoașterea și înțelegerea sectorului de afaceri și a sectorului public
  • Bună cunoaștere a naturii umane, inteligență emoțională
  • Independență și responsabilitate
  • Abilități în elaborarea de rapoarte și susținerea de prezentări
  • Bună înțelegere a cifrelor, bugetelor și bazelor de date

Trimite-ne CV-ul și scrisoarea de intenție la adresa contact@cji.ro până la data de 15 martie ac., cu mențiunea în titlul emailului: Selecție Fundraiser. Selecția se va realiza în 3 etape (CV + scrisoare de intenție, interviu inițial, interviu final) și va fi un proces continuu, până la ocuparea poziției.

Conformitate GDPR: Prin trimiterea aplicației ești de acord că datele tale personale vor fi utilizate în procesul de recrutare. Toate documentele pe care le vom solicita în diferite etape ale procesului de recrutare vor fi utilizate numai în acest scop. Personalul implicat în recrutare și selecție este instruit să aplice regulile de protecție a datelor și că informațiile personale vor fi tratate în mod confidențial. Conform politicii noastre, vom păstra documentele tale de candidatură doar pentru perioada de recrutare.